SKARBY BAROKU

Skarby baroku

Przy ozdabianiu wnętrz pracowało wielu wybitnych artystów. Należeli do nich Ignacy Provisore, rzeźbiarz Mateusz Stainl, twórca gigantycznego fresku w Sali Książęcej Pałacu Opatów przedstawiającego dobroczyńców klasztoru Chrystian Filip van Bentum.

Święta Katarzyna

Pracuje tu też Michał Willman – jeden z najwybitniejszych malarzy doby baroku w naszej części Europy. Jego dzieła znajdują się w kościołach w Henrykowie i Krzeszowie, w Pradze i Berlinie.

Dobre czasy klasztoru kończą się po przejęciu Śląska przez Prusy. W 1810r. klasztor ulega sekularyzacji. Zostaje zamieniony najpierw w arsenał, a potem w szpital dla psychicznie chorych. W budynkach gospodarczych mieści się stadnina koni.

Inwestycja Michaela Jacksona

Wyposażenie zostaje w większości wywiezione. W czasie II wojny jest tu fabryka uzbrojenia, w latach 1945 -1948 szpital Armii Czerwonej . To wystarczyło do kompletnej dewastacji zabytku. Nawet grobowce książąt zostały pouszkadzane. Pozostałe wyposażenie zostało albo zniszczone albo wywiezione. Niektóre obrazy Willmana i tzw. Anielskie Stalle Stainla znalazły się w kościołach Warszawy. Przez długi czas opactwo było wykorzystywane jako….magazyn. Od 1962r. trwa remont, ale brak pieniędzy powoduje że jeszcze bardzo długo potrwa zanim ten zabytkowy kompleks odzyska swą dawną świetność. Krążyły nawet legendy, że Michael Jackson ma tu inwestować ale gdzie to on już nie miał tego w Polsce robić.

Krajno noclegi