ORGANY Z DZWONECZKAMI

Organy z dzwoneczkami

Wnętrze bazyliki robi fantastyczne wrażenie – jest po pierwsze wielkie, a po drugie doskonale zachowane. Większość wyposażenia jest oryginalna – to ewenement dla rejonu o tak burzliwych dziejach.

Święta Katarzyna noclegi

Należy zwrócić uwagę na bogato zdobione trzypoziomowe empory – charakterystyczne dla kościołów ewangelickich galerie okalające nawę główną.

Organy są jednymi z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku – powstały w połowie XVIIw. Ozdobione są dzwoneczkami i ruchomymi postaciami grających aniołków. Warto też rzucić okiem na bogatą, rzeźbioną lożę rodziny Hochbergów – fundatorów dwóch trzecich drewna wykorzystanego przy wznoszeniu świątyni.

Zarazy i pożary

Wiek XVII nie był zbyt pomyślny dla Świdnicy.

Najtragiczniejszy był rok 1633, kiedy miasto nawiedziły dwa wielkie pożary. Czego nie zniszczył ogień, obróciły w perzynę wojska Habsburgów. W wyniku pustoszących działań wojennych i panującego głodu w mieście wybuchła zaraza. Zmarło około 17 tysięcy ludzi.

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Historia Świdnicy jest bardzo interesująca. Miasto leżało na przecięciu ważnych szlaków handlowych i słynęło z wielu wyrobów – dzwonów, sukna, a nawet piwa, znanego w całej Europie. W ratuszu dziś znajduje się Muzeum Kupiectwa.

Warto zobaczyć

Późnogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św.św. Stanisława i Wacława – jeden z największych na Śląsku, a na pewno mający najwyższą wieżę – 103m.

Budowa kościoła rozpoczęła się w I połowie XIVw.,ale budowa naw przeciągnęła sie do końca XVw.,a wieży do XVIw.