JAK NA BORNHOLMIE

 

Jak na Bornholmie

Gdy pójdziemy jeszcze kawałek za rzekę zobaczymy restaurowany właśnie gotycki kościółek św.Jerzego. Po przeciwnej stronie miasta , przy drodze na Ustkę, otoczony XIX-wiecznym cmentarzem znajduje się chyba najbardziej charakterystyczny zabytek Darłowa – XV-wieczna kaplica św.Gertrudy. Jest to wieloboczny budynek z charakterystyczną wysmukłą wieżą. W Polsce podobną budowlę możemy zobaczyć jeszcze w Koszalinie. Pochodzi również z tego samego okresu i jest pod tym samym wezwaniem – św.Gertrudy. Kaplice te świadczą o występujących ówcześnie na Pomorzu wpływach duńskich. Podobne kościółki można zobaczyć na przykład na pobliskim Bornholmie. Niedaleko rynku znajduje się gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

Ustroń noclegi

Wiking na Bałtyku

W wyposażeniu zawraca uwagę pochodząca z 1700r. ambona – wspaniałe dzieło miejscowych rzemieślników. W jednej z kaplic znajdują się 3 sarkofagi. W cynowych spoczywają księżna Elżbieta (1580-1653), żona ostatniego księcia pomorskiego Bogusława XIV i jej szwagierka księżna Jadwiga (1595-1650).

W środkowym, wykonanym z piaskowca, ufundowanym w 1888 r. przez cesarza Niemiec Fryderyka Wilhelma spoczywa król Eryk – ostatni korsarz bądź, jak nazywali go inni, wiking Bałtyku. Był jedną z najbarwniejszych postaci ówczesnych czasów w naszej części Europy. Urodził się w 1382 w Darłowie. W 1388 roku królowa duńska Małgorzata, cioteczna babka Eryka, wskazuje go na swego następcę na tronie. W 1397 roku królowa adoptuje pomorskiego księcia a następnie Eryk zostaje koronowany na króla Danii. Siedemnastego czerwca 1397 roku w wyniku podpisania Unii Kalmarskiej jest koronowany na króla Szwecji i Norwegii. Panuje razem z Małgorzatą do jej śmierci w 1412 roku, a następnie zostaje jedynym władcą trzech skandynawskich królestw.

Noclegi w Poroninie