DUCH KSIĘŻNEJ ZOFII

Duch księżnej Zofii

W pobliżu przeciwległego końca tej ulicy, nad Wieprzą, zobaczymy zamek. Jest to duży czworoboczny budynek z potężną wieżą bramną. Styl tej budowli jest charakterystyczny dla średniowiecznej duńskiej sztuki fortyfikacyjnej. Budowę jego rozpoczął w drugiej połowie XIV wieku książę pomorski Bogusław V, a jego następcy kontynuowali rozbudowę i upiększanie zamku.

Noclegi w Ustroniu

Dobre czasy dla zamku zresztą jak i dla całego Pomorza skończyły się wraz z wybuchem wojny 30-letniej na początku XVII w. W czasach panowania Brandenburgii a potem Prus zamek pełni funkcje po części administracyjne a po części magazynowe. W 1930 roku dzięki staraniom miłośnika historii Darłowa Karla Rosenowa zostaje tu otwarte muzeum. Rosenow obejmuje posadę kustosza i w 1945 roku dokonuje rzeczy niezwykłej jak na tamte czasy – nie dopuszcza do rozszabrowania eksponatów. Już 1 VII 1945 r. zostaje ponownie otwarte istniejące do dziś Muzeum Regionalne. Można tu obejrzeć ekspozycje związane z kultura, historią i sztuką tej części Pomorza oraz kolekcję sztuki orientalnej. Zamkowa wieża pełni obecnie funkcję punktu widokowego.

Poronin

Zamek ma mieć, jakże by inaczej, swego ducha – Białą Damę. Niby nic oryginalnego, a jednak…. Nie wiąże się z tym, o dziwo, żadna tragedia, zawiedziona miłość czy zbrodnia. Ma to być duch XV-wiecznej księżnej Zofii która przyczyniła się bardzo do rozbudowy zamku. Strać się ona ma nawet po śmierci doglądać ulubionej siedziby.