DARŁOWO. ERYK – OSTATNI KORSARZ BAŁTYKU

DARŁOWO. ERYK – OSTATNI KORSARZ BAŁTYKU

Darłowo to jedno z najładniejszych i , to jest już bardzo subiektywne ale…, najsympatyczniejszych miejscowości na polskim Wybrzeżu. To 16 tysięczne miasto położone jest 3km od ujścia do morza rzeki Wieprzy, na tzw. Wybrzeżu Słowińskim. Miało bardzo dużo szczęścia w czasie ostatniej wojny. Ani naloty alianckie, ani szturm Armii Czerwonej i późniejsze stacjonowanie w mieście jej oddziałów nie spowodowały większych zniszczeń. Nie rzucają się w oczy paskudne blokowiska tak charakterystyczne dla pomorskich miast, za to zachowało się około 100 zabytkowych obiektów!

Ustroń

Pod fontanną z rybakiem

W centrum miasta znajduje się rynek, a przy nim XVIII-wieczny, przebudowany z hal targowych ratusz. Przed nim stoi symboliczna dla Darłowa fontanna z rybakiem. To pomnik ludzi morza z 1919r. Rynek otoczony jest okazałymi mieszczańskimi kamienicami.

Niedaleko rynku przecina Stare Miasto ul. Powstańców Warszawy – to darłowski deptak . Tutaj też znajdziemy interesujące domy, np. pod numerem 15 znajduje się najstarsza w mieście kamienica. Od północy zamyka deptak jedyna ocalała brama miejska. Jest to zbudowana w XIV w. Brama Wysoka czasami nazywana Kamienną.

Góry Świętokrzyskie noclegi